Obiyen Social Media Management
vs. Sendible

Obiyen Social Media Management vs Sendible: Hvilken er bedst i 2026?

Valget af den rigtige sociale medie-løsning afhænger af, om du selv vil administrere sociale medier, eller om du vil have eksperter til at gøre det for dig.

Obiyen Social Media Management er en fuldt administreret social media-service, der hjælper virksomheder med at planlægge, skabe, publicere og administrere indhold på tværs af de største sociale medieplatforme. I stedet for at levere software håndterer Obiyens team det daglige arbejde, så virksomheder kan fokusere på at drive deres forretning.

Sendible er en softwareplatform til social media management, designet til virksomheder, bureauer og marketingteams, der ønsker at planlægge opslag, administrere samtaler, samarbejde med teammedlemmer og overvåge performance på sociale medier. Virksomheder er ansvarlige for at skabe indhold, planlægge kampagner og administrere deres egen sociale mediestrategi.

Denne sammenligning ser på pris, funktioner, brugervenlighed, skalerbarhed og samlet værdi for at hjælpe dig med at beslutte, om Obiyen Social Media Management eller Sendible passer bedst til din virksomhed.

Vores konklusion
Obiyen er det bedste valg for virksomheder, der ønsker en fuldt administreret social media-service
Hurtig opsætning · Ingen binding
Pris og positionering

Hvordan sammenlignes Obiyen Social Media Management og Sendible på pris?

Obiyen Social Media Management og Sendible hjælper begge virksomheder med at opretholde en stærk tilstedeværelse på sociale medier, men de tilgår social media management forskelligt.

Vores anbefaling
Obiyen Social Media Management
En fuldt administreret social media-service, der inkluderer strategi, indholdsproduktion, publicering og løbende kontoadministration.
29 DKK /måned*
Single App-plan fra 29 DKK/måned. Inkluderer en 30-dages gratis prøveperiode, e-mailsupport og fuldt administrerede social media-services. Virksomheder kan opgradere til All Apps-planen for 69 DKK/måned.
Administreret service Indhold inkluderet 30-dages prøveperiode Dedikeret support
vs
Alternativ
Sendible Core
En social media management-platform til planlægning, samarbejde, overvågning og rapportering.
230 DKK /måned*
Starter ved cirka 230 DKK/måned. Inkluderer ubegrænset planlægning, AI-kreditter, masseplanlægning, overvågning og svar, rapportering og ubegrænsede brugere.
Planlægning Overvågning Ubegrænsede brugere Softwareplatform
Direkte sammenligninger

Obiyen Social Media Management vs Sendible

Obiyen Social Media Management og Sendible hjælper begge virksomheder med at administrere deres tilstedeværelse på sociale medier, men de er bygget til forskellige tilgange. Obiyen leverer en fuldt administreret service, hvor specialister håndterer strategi, indholdsproduktion, publicering og kontoadministration, mens Sendible leverer software, der gør det muligt for virksomheder og bureauer at planlægge indhold, administrere samtaler, samarbejde med teams og overvåge performance.

Funktion Obiyen Social Media Management Sendible
Fuldt administreret service Inkluderet Selv-administreret
Indholdsproduktion Inkluderet Skab dit eget
Social media-strategi Inkluderet Planlægningsværktøjer
Planlægning af opslag Administreret for dig Ubegrænset planlægning
Publicering på flere platforme Inkluderet Understøttet
Analytics & rapportering Performance-rapporter Standardrapportering
Teamsamarbejde Administreret af vores team Samarbejdsværktøjer
Læringskurve Lav Lav
Startpris 29 DKK/måned ≈230 DKK/måned
Bedst egnet til Virksomheder, der ønsker en administreret service Bureauer & marketingteams
Ærlig vurdering

Fordele og ulemper

Obiyen er en fuldt administreret service, der tager sig af strategi, indholdsproduktion, planlægning og publicering, hvilket gør den ideel for virksomheder, der ønsker at outsource social media management. Sendible er en social media management-platform, der giver virksomheder og bureauer værktøjerne til at planlægge indhold, samarbejde med teammedlemmer, overvåge engagement og generere rapporter, mens de administrerer sociale medier internt. Det bedste valg afhænger af, om du ønsker, at eksperter skal administrere dine sociale medier, eller om du foretrækker fuld kontrol med dit eget team.

Styrker ved Obiyen Social Media Management

Styrker ved Sendible

Hvem passer bedst til hvad?

Find den rigtige løsning til din virksomhed

Obiyen Social Media Management og Sendible er designet til forskellige tilgange til social media management. Valget af den rigtige løsning afhænger af, om du ønsker at outsource arbejdet eller administrere det hele med dit eget team.

Små virksomheder og lokale brands

Har brug for en professionel tilstedeværelse på sociale medier uden at ansætte et internt marketingteam eller lære ny software.

Travle virksomhedsejere

Ønsker at spare tid ved at outsource indholdsplanlægning, indholdsproduktion, publicering og løbende kontoadministration til social media-specialister.

Voksende virksomheder

Har brug for konsekvent indhold, professionel social media management og forudsigelig månedlig pris, mens de fokuserer på at drive virksomheden.

Marketingbureauer og samarbejdende teams

Har brug for en platform til at administrere flere brands, planlægge indhold, samarbejde med teammedlemmer, overvåge engagement og generere rapporter på tværs af kundekonti.

Hvem passer bedst til hvad?

De skiftede fra Sendible

“Vi sparer over 6.000 DKK om året, og opsætningen tog 10 minutter. Jeg forstår ikke, hvorfor vi ventede så længe.”

“Vores udvikler brugte 2 dage på Sendible-opsætningen. Jeg kørte selv Obiyen Social Media Management på 5 minutter via WordPress-dashboardet.”

“Dansk support, der faktisk svarer på dansk – og inden for samme dag. Alene det er værd at skifte for.”

Spørgsmål & svar

Ofte stillede spørgsmål

Er Obiyen Social Media Management bedre end Sendible?

Det afhænger af din virksomheds behov. Obiyen er ideel for virksomheder, der ønsker en fuldt administreret social media-service, mens Sendible passer bedre til bureauer og organisationer, der foretrækker at administrere planlægning, samarbejde og rapportering med deres eget team.

Ja. Obiyen Social Media Management inkluderer indholdsplanlægning, indholdsproduktion, planlægning og publicering, hvilket hjælper virksomheder med at opretholde en konsekvent tilstedeværelse på tværs af deres sociale mediekanaler.

Sendible er bedst kendt for social media-planlægning, administration af flere brands, teamsamarbejde, kundeadministration, overvågning og rapportering til bureauer og marketingteams.

Voksende virksomheder, der ønsker at outsource social media management og holde omkostningerne forudsigelige, kan få mere ud af Obiyen Social Media Management. Virksomheder med dedikerede marketingteams eller bureauer, der administrerer flere brands, foretrækker måske Sendible.

Ja. Sendible giver brugere mulighed for at administrere flere sociale medieprofiler, planlægge indhold, overvåge samtaler, samarbejde med teammedlemmer og generere rapporter fra en centraliseret platform.

Klar til at skifte?

Installer Obiyen Social Media Management gratis i dag. Intet kreditkort, ingen binding – kom i gang på 5 minutter.

Bruger du allerede en anden løsning? Vi hjælper dig med at migrere — gratis.

Download Obiyen-desktopappen

Vælg dit operativsystem for at downloade den nyeste version af Obiyen-desktopappen.